Spis treści
O SEO Odkurzaczu napisałem już kilka wpisów, ale nie bez powodu – uważam, że to obecnie najlepszy soft do analizy linków przychodzących. Mnogość funkcji, które oferuje dla osób zajmujących się analizą linków prowadzących do ich strony, sprawia, że nie tylko agencja SEO, ale i zwykła osoba będzie potrafiła się w nim odnaleźć i wykorzystać go zgodnie ze swoimi potrzebami. Doszlifowania wymaga jeszcze w pewnym stopniu obsługa programu przez osoby nie będące z SEO „za Pan brat” plus wdrożenie kilku funkcjonalności, o których wspominam na końcu wpisu – ale i na to przyjdzie pora. Twórca SEO Odkurzacza nie zwalnia tempa i wprowadza sukcesywnie nowe funkcjonalności do swojego programu (mam w tym swój „cichy udział”, ponieważ niektóre opcje są mojego autorstwa 🙂 ). Dzisiaj chciałem krótko napisać o zmianach, jakie zaszły w wakacje, dzięki którym program uległ rozbudowaniu m.in. o poniższe funkcjonalności.
Analiza przyrostowa linków
Na analizę przyrostową czekałem z niecierpliwością. Do tej pory bowiem analizować linki trzeba było w niektórych sytuacjach analizować po kilka razy – nie było możliwości np. sprawdzenia, jakie nowe odnośniki do strony pojawiły się po miesiącu czasu od ostatniej analizy. Trzeba było analizować je na nowo – a to zajmowało czas. Po tym, jak wprowadzono opcję oznaczania linków jako przejrzane, temat trochę się uprościł, ale nie do końca. Obecnie jednak w końcu problemu z nowymi linkami nie ma.
Dzięki wprowadzeniu w przeszłości do programu nowego rodzaju linku („przejrzany”) możemy przy odrzuceniu naszej prośby o ponowne rozpatrzenie skupić się przy kolejnej RR’ce nie tylko na nowych linkach, ale i wrócić do tych oznaczonych jako przejrzane (co do których mieliśmy wątpliwości, czy są one dobre, czy złe).
Możliwości wybrania linków do analizy mamy jednak więcej, co najlepiej obrazuje poniższy printscreen:
Porównywanie projektów
Nie optowałem za tą opcją, ale wiem, że było na to zapotrzebowanie – dzięki tej funkcjonalności można porównać profil linków swój i konkurencji i … wyciągnąć wnioski. Dlaczego nie optowałem? No cóż – jak widzę profile linków różnych domen to praktycznie w każdym przypadku nadal nie wyglądają one ciekawie. Dlatego nie widzę powodu, aby porównywać się z konkurencją 🙂
Aby użyć tej opcji musimy najpierw wykonać analizy dla domen, z którymi chcemy porównać naszą stron.
Automatyczne tagowanie
Opcja przydatna w pracy np. przy odfiltrowywaniu kilku stron Klienta, który do linkowania ich używam swojego zaplecza – klikamy w odpowiedni przycisk, wybieramy „zaplecze” i … program zaznacza w jednej chwili linki znajdujące się na zapleczu.
Opcja automatycznego tagowania przydatna jest też w sytuacji, w której robiąc analizy dla wielu stron używam tagów. Zauważyłem jakiś czas temu, że w nowych projektach system narzucał mi tagowanie przypisane do domeny z poprzedniego projektu. Problem był taki, że jak w pierwszym projekcie link znajdował się w sidebarze i został oznaczony tagiem „sidebar”, a w kolejnym projekcie (dla kolejnej domeny) link znajdował się w tej samej domenie, ale znajdował się nie w sidebarze, a w stopce, to taki link i tak dostawał tag „sidebar” 🙁 – teraz na szczęście tego problemu już nie ma.
Zagnieżdżenie wyszukiwania
Brakowało mi bardzo tej funkcjonalności i mocno za nią optowałem – teraz możemy w końcu np. wyszukać linki, które znajdują się w url zawierających ciąg znaków ABC o anchorze XYZ.
Usprawnienie pracy z plikiem disavow
Skoro domain:ABC.pl wyklucza też subdomeny, to po co w przypadku dużej ilości linków pochodzących z kolejnych ze spamerskich subdomen je analizować? Teraz jak domena ABC.pl znajduje się w pliku disavow, to w przypadku usunięcia z linków znajdujących się w „Lokalizacja linku” system usuwa też te, które są na subdomenach domeny ABC.pl. Jest to wygodne, ale powinna być jednak możliwość dokonania wyboru – co zasugerowałem twórcy programu i ta opcja pojawić się powinna przy najbliższej aktualizacji.
Kiedy kolejny update?
Z tego, co się dowiedziałem, to prawdopodobnie w połowie września. Główną częścią nowych funkcjonalności będzie wychwytywania linków pochodzących z SWLi.
Czego mi brakuje w SEO Odkurzaczu?
Wiele funkcjonalności zostało dodanych we wcześniejszych aktualizacjach, zatem lista nie jest długa. Czekam na pewno na wdrożenie:
- możliwości definiowania reguł w oparciu o słowa z czarnej listy
- możliwości definiowania reguł w oparciu o własne footprinty – czyli np. jak na stronie występuje słowo „system wymiany linków” czy link do strony jakiegoś SWLa
- możliwości wczytania listy stron, z których usunięto linki – plus automatycznie ich otagowanie
możliwość zapisu w trakcie zbierania danych i wznowienia analizy po wczytaniu
zapamiętanie układu widocznych kolumn
Wiem jednak, że jest to w planach, po najnowszej aktualizacji kolejne tematy zostaną na pewno wzięte „na tapetę” 🙂
Również korzystam i uważam za bardzo dobry soft. Zdejmowanie filtra ręcznego to pikuś 😉
Pikuś jak pikuś – musisz wyciągać dobre wnioski, samo narzędzie nie wyprowadzi z filtra 🙂
No i to się nazywa rzeczowy wpis o sofcie 🙂 Dzięki
Dodam więcej: jak zwykle bardzo rzeczowy. Dziękuję Panu Sebastianowi za całą zawartość tego świetnego bloga.
O rany, proszę mi tak nie pisać, bo czuję się lekko zażenowany 🙂
Witam Sebastian. Zastanawiam się nad zakupem właśnie seo odkurzacza. Powiedz mi czy do tego programu jest potrzebne proxy??, Drugie pytanie czy ten program pokazuje rzeczywiście wszystkie linki prowadzące do naszej domeny.
Hej
Ja nie korzystam z proxy – nie są mi potrzebne (noa le ja już sporo analiz zrobiłem…)
Ten program analizuje linki, które musisz mu przedstawić – on ich nie wyszukuje
A nie wiesz ile się czeka się na raport z majestic?? Bo skorzystałem z darmowego raportu ale jest ciągle statu „śledzenie”
Nie wiem