Jeszcze kilka lat temu komunikaty przesyłane za pośrednictwem ówczesnych Narzędzi Google dla Webmasterów (wcześniejsza nazwa Search Console) sprowadzały się praktycznie tylko do informowania o karach nakładanych za witrynę za złamanie regulaminu wyszukiwarki. Później nadeszła zmiana i Google zaczęło nie tylko straszyć, ale też i coraz częściej ostrzegać o zauważonych błędach (w konstrukcji strony, problemach z indeksowaniem itp.), aby właściciel witryny mógł, usuwając zauważone błędy, zwiększyć widoczność swojej strony w wyszukiwarce.
Dzisiaj przyzwyczailiśmy się już do tego, że jesteśmy informowani z dużą częstotliwością o stanie zdrowia witryn zweryfikowanych w Search Console. I wszystko byłoby OK, gdyby nie to, że …. system czasami się myli.
Do tej pory najczęstsze błędne komunikaty, wysyłane za pośrednictwem Search Console, wynikały (jak sięgam pamięcią wstecz) przede wszystkim z „pomylenia WordPressa z Joomlą” (w kontekście ostrzeganie webmastera o posiadaniu starej, podatnej na włamanie hakerów, wersji wspomnianych CMSów). Na początku 2018 roku byliśmy z kolei często mylnie informowani o problemach z indeksacją.
Dzisiaj dla jednej witryny dostałem komunikat związany z ostrzeżeniem o nieprawidłowym umieszczenie atrybutu hreflang w witrynie
Wykryliśmy, że tag rel-alternate-hreflang jest nieprawidłowo umieszczony na niektórych stronach w Twojej witrynie. Wygląda na to, że problem jest związany z nieprawidłowym kodem języka i kraju lub nieprawidłowymi linkami dwukierunkowymi (jeśli strona A odsyła do strony B z wykorzystaniem atrybutu hreflang, strona B musi również odsyłać powrotnie do strony A). Atrybuty hreflang służą Google do udostępniania właściwych adresów URL według języka lub regionu użytkownika w wynikach wyszukiwania.
Po sprawdzeniu okazało się, że tag zamieszczony jest poprawnie, a zarówno polska, jak i angielska wersja językowa, kierują zarówno do siebie, jak i do drugiej wersji językowej.
Jak widać do komunikatów przesyłanych przez Google należy podchodzić „z głową” – Google system jak każdy inny, nie jest nieomylny w 100%, też czasem się myli.